TYT nedir ? TYT Sınavı Hakkında Detaylar

0
11
TYT nedir ? TYT Sınavı Hakkında Detaylar - image tytnedir on http://www.sinavhaberleri.net

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversiteye giriş için yeni giriş sınavı sistemi hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Yeni sınavın adı Yüksek Öğretim Kurumu Sınavı, yani kısa form. Bu sınavın temelini biliyoruz, bu sınavın derinliklerine iniyoruz ve Temel Yeterlilik Testi denen bir testle karşı karşıyayız. TYT sınavı halihazırdaki öğrenciler neler ile karşılaşacak? TYT Hangi Sayılar Verilecek? Sanki gibi sorular araştırıyormuş gibiydi. İşte sınav hakkında ayrıntılı bilgi.
Temel Yeterlik Testi (TYT) nedir?
Temel Yeterlik Sınavı (kısa adı) ile TYT şimdi yeni bir üniversite sınavına gidecek arkadaşlar için birinci sınıf sınavdır. Bu sınav YGS, Temel Matematik, Temel Türkçe, Fen ve Sosyal Bilimler dersleriyle aynı soruları içermektedir.
TYT testinin genel ayarı% 40 idi.
TYT Sınavında hangi konular açılacaktır?
Bununla birlikte, Temel Yeterlik Testinde konu YGS konularıdır. Bu sınav, YGS Matematik ve YGS Türkçesi konuları için geçerlidir.
Sınavda neye bakacağınızı öğrenmek için BURAYA öğrenebilirsiniz.
TYT Sınavında kaç Dersten soru sorulacak?
40 Temel Matematik
40 temel Türkçe
7 Fizik
7 Kimya
6 Biyoloji
5 Din Kültürü ve Ahlakı
5 Felsefe Grubu
5 Tarih
5 Coğrafya
Kaç tane TYT Baraj Noktası belirlendi?
Eğer 150’den fazla alırsanız, iki yıllık fakültelere girebilirsiniz.
TYT’den 150’den yüksek puanlar alarak, TYT puanı dışındaki adayı giren sınavların ikinci oturumundaki testler, Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanından en az birinin 180 puanıdır. 180 puan alan adaylar lisans veya 4 yıllık fakültelere girebilecek.
200’ün üstündeyse, bu puanı sizin için kullanabilirsin. Bunu, bu şekilde kullanmak istediğinizi söylüyorsanız, test etmek istediğiniz bu puanı kullanabilir ve TYT’yi tekrar almak zorunda kalmazsınız.

TYT Sınavı ndan Barajı geçemez iseniz YKS sınavı na giriş hakkını kazanamazsınız. En çok merak edilen YKS nedir? sorusuna tıklayarak cevabı bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here