TEOG Kalktı! Yeni Sistem Detayları!

0
21
TEOG Kalktı! Yeni Sistem Detayları! - image 960x505-teog-kalkti-iste-yeni-sistem-1505855856234-696x366 on http://www.sinavhaberleri.net

TEOG, sınamanın gündeminde yerini korumaya ve sınamanın yerini tutmaya devam ediyor. Öğrenciler ve ebeveynleri göz ardı eden TEOG sınavı ve yeni sistemin getireceği şey. Başbakan Binali Yıldırım, TEOG testi yerine sistemin geleceği hakkında son dakika açıklamasını yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları, TEOG yerine öğrencileri ve velileri ilgilendiren önemli ayrıntıları içeriyor. Buna göre, geçmesi düşünülen TEOG’da Başbakan Binali Yıldırım’ın ifadeleri yeni bir sistem olacak. Başbakan Binali Yıldırım’ın TEOG’un hangi sistemin 2017-2018 yeni akademik yılına geleceğini merak eden öğrenciler ve veliler için son dakika açıklaması hakkında sizi bilgilendirebiliriz. Son 15 yılda değişen sınav sistemine de erişebilirsiniz.

BAŞBAKAN YILDIRIM SON DAKİKA AÇIKLAMA!

Başbakan Binali Yıldırım, Liseye geçiş için yeni sistemi anlattı ve açık uçlu soruyu kendisine soracak.

Başbakan Yıldırım şunları söyledi:

“Bugün mezunların sayısı üniversitelerinizin miktarı ile aynı, üniversite giriş sınavlarının stresinin azaltılması ve üniversitelerin aynı teklifi sunduğunun aynı kotası da var.

Niçin TEOGu DEĞİŞTİRİYORUZ?

TEOG neden değişiyor? TEOG’un bilmediği şeylerden bahsediyor; büyük koca başlıkları var. TEOG 8, birinci ve ikinci yarıyıl sınavlarıdır. Öğretmenin kaderini bir örnekle bağlamayalım. Ortaokul öğrencisini hazırlamam lazım. Her nereye giderse, ikinci dört yılda şekillenmelidir. Yeni uygulama getiriyor. Sınav çıkıyor. Her yıl, yıl sonu başarı ortalaması alınır. 5-6-7-8. sınıf. Peki sınıfta neler oluyor? Etrafında izleniyor ve 8. sınıfta deneniyor. Muayenehaneye geliyor. Sonuç, sonucun 4 yıllık sonucla elde edilmesi ve mezuniyet puanı ortaya çıkması, öğrencinin sonuca göre yerleştirilmesi.

AÇIK SORU SORUNUZ

Test, açık uçlu soru yok.

SINAVLAR ÜNİVERSİTEDEKİ GİBİ SADECE SINIFLANDIRILACAK

Sınavlar üniversitelerde de verilecek. Bunun gibi bir şey. Tek bir müdahale bir test olacaktır ve bu, orta öğretim ve dil biliminin başarılarıyla birleştirilerek yapılacaktır. Bu muayene kesin bir test olmayacaktır ”

SON ARA SINAV SİSTEMİ

Türkiye’de liselere geçiş ve geçiş yapma sistemi 15 yılda bir değiştirilmişti; Bu değişimler zaman zaman çok tepki aldı. Anadolu liselerinin orta sınıf bölümleri kapatıldı, Anadolu liseleri hazırlık ve üç yıl lise eğitimi vermeye başladı. Yeni düzenlemeyle öğrenciler 8. sınıfa Anadolu Lisesine girmeye başladılar. Sınavın adı lise geçiş sınavına (LGS) değiştirildi. Bu tarihten itibaren 2004 yılından beri yürütülen sisteme Ortaöğretim Kurumları Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) adı verilmiştir. OKS, 2008 yılında kaldırılmıştır. OKS yerine, 6. ve 7. sınıflar yılın sonlarına doğru merkezlenmiştir ve Seviye Tespit Sınavı (SBS) sistemi getirilmiştir. 2009 yılında sadece SBS 8. sınıf öğrencileri yapılmaya başlandı. SBS, 2012’de aşamalı olarak kapatıldı; SBS, 2013 yılında son olarak geçti. TEOG sistemi 2013-2014 akademik yılından tanıtıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here