LKS Sınavı ve LGS Sınavı

0
10
LKS Sınavı ve LGS Sınavı - image 031120171517340460466 on http://www.sinavhaberleri.net

2017 – 2018 eğitim-yılı itibarıyla TEOG sınavı yapılmayacaktır. Özellikle, öğrenciler ve veliler, sınava girmeden yeni sistem hakkında endişelenmeye başladı. Geçiş süreci nasıl işleyecek? Öğrenciler yerine TEOG’a hangi öğrenciler gidecek? 1,2 milyon öğrenci ve veliler resmi duyurular bekliyor. Değiştirilecek yeni sistemin ayrıntıları 44 gün ile netlik kazanmadığında, “Yeni sistem ne zaman duyurulacak?” Sorular sosyal medyada sorulmaya başlandı.

YENİ SİSTEM AÇILDI!

Millet Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG’un yerine geçecek yeni bir sistem açıkladı. “Ebeveyn Seçimlerine Bağlı Özgür Kayıt Sistemi” adı verilen yeni sistemle öğrenciler, evlerine en yakın 5 okuldan birini tercih ederler. Nitelikli okullara girmek isteyen öğrenciler “talep üzerine” merkez sınavına tabi tutulacaklardır.

TEOG’TEN YENİ SİSTEMİN ADI

Yeni sistemi “Eğitimsiz Eğitim Yerleri ve Sınavsız Yerel Yerleştirme Sistemi” olarak nitelendiren Bakan Yılmaz, kısa adı “Liseye Geçiş Sistemi” ile ilgili soruyu yanıtladı.

LİSANS, YENİ SİSTEME NASIL NASIL GİDİLİR?

Bir öğrenci en yakın adrese yerleştirilecektir.

Sınavına girmeyecek olan öğrenci için, girmeyecek olan öğrenci için bir ekran çıkacaktır, ekranda 5 seçenek bulunacaktır. Öğrencinin seçimi zorunlu olacak. Uzmanlara göre, yaklaşık 100 öğrenci, sınavı alarak lisedeki öğrencilerin üst düzeylerine girebilecek. Girceği Sınavı başarı ile tamamlayamayan yaklaşık 1,1 milyon öğrencinin nereye yerleşeceği hala düşünülüyor.

Yaklaşık 400 bin öğrenci Anadolu, Fen ve Sosyal Bilimler liselerine gidecek.

AVUKATLAYICINDA YENİ SİSTEM İÇİN BAŞVURU SAHİBİ NEDİR?

Sınavsız geçmek için fırsat sunabilme.

Sınava yeni Liege Giriş Sistemine girmek gerekli mi?

Hayır. Galce çocuklar bu testi getirmek isterler, ancak olmaz. Bir sınıfa yerleşmek için bu testi girmek zorunlu değildir.

SINAVDA KALAN SİZLERİN LİSANSI?

İçinde bulunduğu enula okuldur. 5 yapılabilir.

TERCİHLER NE ZAMAN GÖRÜNTÜLENECEKTİR?

Mayıs ilan edilmeli.

VAKFI SINAVINA GİRMEK İSTENEN ÖĞRENCİLER İÇİN BİR TEST DURUMDA NASIL YAPARIMIZ?

Soruları, Milli Eğitim Bakanlığı hazırlayacaktır. Öğrencinin kendi okulu olması gerekir. Açık uçlu sorular olacak talepler boşa gider. Açık uçlu sorular yok.

Sınav iki kısma ayrılır: sayısal ve sözlü.

SORU NEDIR?

60 soru olacak.

SINAVIN NE ZAMAN ZAMANI ÖĞRETİLİR?

Sınav Haziran ayının ilk hafta sonu yapılacaktır. 2 Haziran 2018 Cumartesi veya 3 Haziran 2018 Pazar günü gibi görünüyor.

Sınav Cumartesi günü açık değil.

NASIL BİLİYOR MUSUN?

6., 7. ve 8. sınıf müfredatlarından sorular hazırlanacak. Sadece 8. sınıf müfredatından gelen taleplere doğru yanıt verilmedi.

ÖRNEKLERİ SAĞLAMAK İSTİYORUM MİYİM?

Örnek sorular yayınlanacak. 6., 7. ve 8. sınıflar, 8. sınıftaki ders kitaplarında örnek sorular olacak.

SINAVIN SONU NESİİ?

Test 90 dakika sürecek.

SINAV ÖĞRENCİLERİ LİSE İÇİN SEÇİM YAPACAK MUSUN?

Giriş sınavına 5 öğrenci tercih edilecektir.

SINAV SONUÇLARINI KEŞFEN BİLGİ EDERİM?

Aynı şekilde, aynı zamanda duyuru yapmayacağız.

YABANCI LÖNEMLER NASIL YAPILIR?

Özel okul sınavına girebilirler. Yıllar sonra kendi sınavına girmek mümkün oldu.

İsterseler, bu sınavlara göre, isterlerse Milli Eğitim Bakanlığı’nın merkezi sistemine göre öğrencileri seçebilirler.

ADRES, SINAVLANDIRILACAK YABANCI LİSTELER İÇİN ÖNEMLİDİR?

Hayır öyle değil.

İKİ BÖLÜM TEK BİR OTURUM İLE SINAV

Sınav sonuçlarını kısa bir süre, yani Haziran ayında açıklayacağız. Sınav, hem sözlü hem de sayısal olmak üzere iki bölümden oluşacak ve olağanüstü sorularda yer alacaktır. Temel dersleri içerecek.

ÇOCUKLARIN ORTAÖĞRETİME KAYDEDİLDİĞİ YENİ SİSTEM VE YAŞLAR

Bakan İsmet Yılmaz şunları söyledi: “Yeni sistemle yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencimiz var, ebeveynler ve çocuklar okuldan gidecekleri ve hangi okuldan gideceklerini görecekler. Bu arada öğrenciler sosyal ve sportif etkinlikler için zaman bulacağız “dedi.

018 LGS LİSANS GİRİŞ SINAVINI NASIL ALINIR?

Leyey Geçiş Sistemi, 2018-2019 öğretim yöntemi uygulanacaktır. Final merkez sınavı, bu yıl hazırlanan geçiş sistemi ile gerçekleştirilecek. Bu sınava giren 8. sınıf öğrencileri, yüzde 70 puanı ve yüzde 30 puanı alacaklar. LGS gelecek yıl uygulanacak ve merkezi sınav kaldırılacaktır. İl Milli Eğitim Müdürlükleri kendi sınavlarını düzenlemek ve yaptırmak zorundadırlar. Bakanlık, sorular havuzundan seçilecek. TEOG kaldırıldıktan sonra, yeni sistemin ayrıntıları ortaya çıktı. Beşinci model için çalışmaya başlayan Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni sistemi önümüzdeki günlerde Beştepe’ye sunması bekleniyordu.

KONUT EVLERİ

Özellikle öğrenciler okullara yerleştirildi. Bakanlık, yeni sistemdeki çözümü alıyor. Öğrenciler aynı kişiden uzak dururlar, fakat öğrenci eve en yakın okula seçecektir. Öğrenci diploma notuna alınacaksa, ilk tercihi yerine getiremezse, ikinci sınıfa göre yerleşecektir.

BU YIL GEÇİŞ MODELİ UYGULANACAKTIR

Mağdurların öğrencilerin istemeden çabalarını hızlandıran Bakanlık, tarihine ilk kez iki model başvuruda bulunacak. 2018-2019 eğitim yılı boyunca vizyona girdi. Lisaya Geçiş Sistemi’nden (LGS) önce Bakanlık bu yıl geçiş modeli hazırladı. Geçiş modeli yalnızca 2017-2018 öğretim yılı boyunca uygulanacak ve 8. sınıf öğrencilerini içerecektir. Final sınavı merkezi sınav yapılır, öğrencinin yüzdesi hesaplanır ve sınav puanına% 70, diploma notunun ise% 30’dan fazla alınır. Öğrencilere göre birinci sınıf, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi ve Proje Okulları, Meslek Yüksek Okulu, İmam Hatip ve diğer liselerdeki diploma notlarına dayanıyor.

ARA SINAV

Ertesi yıl kabul edilmesi planlanan LGS, merkez muayenesinden tamamen kaldırılacak. Bu sistemdeki sınav yerine öğrencilerin derslerine odaklanmayı planlıyorlar. Merkezi sınavın yapılamadığı LGS modelinde Bakanlık bölgelere kendi incelemelerini yapacaktır.

PLANLAMAK İÇİN ORTALAMA DEĞİL

6., 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin düzenli sınavlarına ek olarak, İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından yapılan sınavlar da yapılacaktır. Öğrenciler, geçiş döneminde 6. ve 7. sınıflardaki notların% 20’sini ve 8. sınıfın notlarının% 60’ını hesaplayarak lise gibi okulların tercihlerine göre yerleştirileceklerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here