Ehliyet Sınavı Değişiklikleri

0
9
Ehliyet Sınavı Değişiklikleri - image mtsks_5_ehliyet_sinavi_ne_zaman_yapilacak_2017_ehliyet_sinavi_takvimi_1508499361_2774-696x390 on http://www.sinavhaberleri.net

EHLİYET DERSİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER NELERDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı, motorlu araç sürücüleri düzenlemelerini değiştirdi. Yapılan değişiklikler kapsamında; test süresi en az 35 dakika olmuştur. Kursu başarısız olanlar, 45 gün içinde 3 kez ön deneme için uygun olacaktır.
B sertifikası sınıfında başarısız olanların oranı yüzde 55 veya daha fazla ise, ders ilgili ders için işlenecektir. Değerlendirilen adayların sayısı 10’dan az ise, işlem gerçekleştirilmez.
Bunların dışında;
10 bin ila 20 bin 1 arasındaki yerlerde,
20 bin 30 bin yerlerde 2,
30 bin ila 50 bin arasındaki yerlerde 3 sürücü kursunun açılmasına izin verilecek.
Kurs, toplam nüfusun 10.000’in altında olduğu yerlerde kullanılamayacak.

Zorunlu trafik ve çevrede başarılı olduklarını belgeleyen adaylar, meslek liseleri ve lise ve dengeli okullarda ilk yardım ve araç teknik dersleri belgelendikleri dersler için yetiştirilmeyecektir. Adaylar ancak sınava girebilirler.

Sürücü belgesi sınavındaki adaylar, başarılı sayılabilmeleri için en az 70 puan almalıdırlar. Muayene için adaylar; ilk yardım, araç tekniği, trafik danışmanı, trafik ve çevre dersleri. Her problem 2 kilo değerindedir. Adaylar en az 35 soru doğru cevaplayarak sınavı geçmek için gerekli puanları alabilirler. Yönlendirme sınavında, adayların başarılı olması için gereken minimum puan en az 70’dir. Sınavları başarıyla tamamlayan adaylar, stajyer sürücüler olmaya hak kazanırlar.

STAJYER LİSANS BAŞVURU FORMU

Sürücü belgesi sınavını başaranlar aday sürücülerdir. Stajyer adaylara 2 yıl verilir. Adaylar bu süre zarfında 70 ceza puanı almamalıdır. 70 cezaya ulaşmayan adaylar, stajyerlerinden ayrılabilir ve normal ehliyetlerini alabilir. 70 cezaya çarptırılan adaylara kendi ehliyetleri verilecek. Adaylar psikolojik-teknik testlere tabidir. Test sonucuna göre, adaylar sürücü belgesi almak için sürücü belgesine tekrar kayıt yaptırmak zorunda kalabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here