2018 Liseye Giriş Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

0
17
2018 Liseye Giriş Sınavı Ne Zaman Yapılacak? - image 1701048_940x531-696x393 on http://www.sinavhaberleri.net

Lise giriş sınavının net tarihi henüz açıklanmadı, ancak İsmet Yılmaz sınavın Haziran ayının ilk haftasında yapılacağını söyledi.

Yeni test sisteminin duyurusu ile ebeveynler ve öğrenciler ayrıntıları merak ediyorlar. İsmet Yılmaz’ın yaptığı açıklamaya göre, lise başında hiç sınav yapılacaktır. Ancak bir ayrıntı daha var. Ayrıca bazı okulları sınavlarla alacaktır. Bakan İsmet Yılmaz, “Yerel eğitim sistemini ve yerel yerleştirme sistemini sınava girmeden getirdik, bu sistemde ebeveynler ve öğrenciler adrese en yakın yerleşim yerinde olacaklardı. Başvuruda öğrenci seçiminde 5 okul olacak. Öğrencilerimizin hiçbirini, istemediği bir okula yerleştirmeyeceğiz, öğretmenin ve çocuğun seçiminde esas olacaktır “dedi.
SINAV SENDİKASINDAKİ HEDİYE ULAŞACAK?

MEB tarafından hangi okulların sınavlara gireceği belli değildi. Fakat 10-15 gün içinde, hangi okulların sınavı alacağı açıkça belli olacak. Öğrenciler gitmek istedikleri okulların sınavla alıp almadıklarını test edeceklerdir.

YÜKSEK OKULA GİRİŞ SINAVINIZ HAKKIMIZDA?

Lise giriş sınavının kesin tarihi şuan açıklanmamış durumda, ancak İsmet Yılmaz sınavın Haziran ayının ilk haftasında yapılacağını söyledi.

TEOG yerine MYS

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG’un yerine geçecek yeni sistemi ilan etti. Yeni sistemin tamamlandığını ifade eden Yılmaz, “Mevcut sistem TEOG bugüne kadarki en iyi sistemdi, neden değişti, bir zorunluluktu, bu testin öğrencileri okul dışı kaynaklara yönlendirdiğine dair bir algı vardı. Sistemin okul dışı kaynaklara yönelişinin artabileceği ve bu algılamanın düzeltilmesi gerektiğini ve ortaokulda TEOG’a katılmanın ek bir yokluğu olduğu ortaya çıktı “dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here