Alan Dışı Tercihler - Ygs Lys


Güncelleme - 2010 : Yeni sınav sistemiyl  birlikte  okul başarı puanlarının hangi katsayı ile çarpılacağı açıklandı.Sevgili öğrenciler, şu anda uygulanmakta son güncel durum şu : Kendi alanınızı tercih ettiğinizde okul puanınız 0,15 ile çarpılarak ham puanınıza ekleniyor. Alan dışı tercihlerinizde de okul başarı puanınız 0,12 ile çarpılarak ekleniyor. Eski sisteme göre çok düşük bir fark olduğunu öncelikle söyliyeyim. Söz gelimi, okul başarı puanınız 70 ise kendi alanınızda seçtiğiniz bölümler için ham puanınıza eklenecek başarı puanı 10,5 iken alan dışı tercihleriniz için 8,5 civarı olacak. ( Genel okul puanın kişisel puanınıza olan etkisini yok sayarak böyle, genel okul başarısına göre +- 1, 2 puan oynayabilir, her halükarda eski sistemdeki 20, 30 puanlık farklar oluşmuyor artık.
Güncelleme : 15 Eylül 2011 / YÖK Başkanı, üniversiteye girişteki katsayı uygulamasının kaldırılacağını, seneye imam hatiplilerin de aynı puanla yarışa gireceklerini açıkladı.Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), 13 yıldır yürürlükte olan, değişiklik girişimi iktidardaki AK Parti için kapatma davası gerekçesi sayılan katsayı uygulamasını tamamen kaldırma kararı aldı. Böylece, 2012 yılından itibaren üniversiteye giriş sınavlarında imam hatip ve meslek lisesinde okuyan öğrenciler ile genel liselerdekiler aynı şartlarda yarışacak.
İlgili Başlıklar : 2012 Ygs,2012 Lys,Ygs Puan Hesaplama,

0 yorum:

Yorum Gönder

Adsız gönderilen yorumlar yayınlanmayacaktır.Yorumlama biçiminden Ad-Url bölümünü tıklayarak adınızı yazınız.

 

SınavHaberleri.NET | Eğitim Haber Portalınız !!! | Copyright 2009 Tüm Hakları Saklıdır | Blogger Template by GoogleBoy ve anakafa | Sponsored by Noow!